Svatební bible: Kdy a jak vybrat svatební šaty

Výběru svatebních šatů by se dala věnovat samostatná svatební kniha. Jde o důležité rozhodnutí, protože pro mnohé nevěsty jsou svatební šaty ten nejdražší kousek oblečení, který si na sebe v živote oblečou. Dopřejte si proto dostatek času a zaměřte se na následující kroky:

 Vybírejte s ohledem na styl svatby

V případě, že plánujete svatbu na statku či u lesa, pro vás nebude nejvhodnější velká svatební róba s dlouhou vlečkou. Na honosnější svatbu ve stylu „black tie“ se zas nehodí šaty nad kolena a tenisky. Chápeme se, že?

Udělejte si ze zkoušky šatů celodenní program

Svatební šaty si vždy nejdříve vyzkoušejte. A z návštěvny svatebního salonu si se svými poradci udělejte rovnou celodenní výlet. Samozřejmě doplněný o příjemný oběd nebo nákup sexy spodního prádla na líbánky.

Myslete na rozpočet

Pokud máte na svatební oblečení v rozpočtu třeba 30 000 korun, neznamená to, že si můžete koupit šaty za 30 000 korun. Do této sumy započítáváte také dodatečné úpravy šatů, závoj, boty, doplňky a čistírnu.    

Vybírejte podle své postavy

Dejte si záležet, aby svatební šaty zvýraznily vaši postavu v tom nejlepším smyslu. Například střih „mořská panna“ se nejlépe hodí pro vysoké a štíhlé nevěsty kdežto šaty s vyšším pásem a krátkými rukávky hravě polichotí i plnoštíhlým nevěstám

Mějte otevřenou mysl

Odborníci se shodují v tom, že mnoho nevěst je zklamaných, když jim nesednou šaty, které si vysnili. A ještě více nevěst překvapí, že šaty, které na věšáku nevypadají nic moc, na nich nakonec působí absolutně úchvatně. Buďte proto otevřená každé možnosti a nebojte se vyjít ze svých předem „nalajnovaných kolejí“.

 Kdy svatební šaty pořídit

Svatební šaty si pak kupte nejpozději 6 měsíců před svatbou, protože se od nich často odvíjí podoba celé svatby. Pro zhotovení mnoha šatů je někdy potřeba i 4 a více měsíců. Navíc se pak šaty musí upravovat nebo pozměňovat podle aktuálních potřeb nevěsty. Šaty však také nekupujte ani hned po zásnubách. Ty se totiž mohou protáhnout i na několik let a často se pak stává, že aktuální šaty vyjdou z módy nebo časem natrefíte na hezčí model.  

Půjčit nebo koupit?

Tip odborníka: „Půjčování šatů v současnosti nedoporučuji. Mnoho svateb probíhá na statcích, zahradách nebo loukách a u šatů často dochází k potrhání nebo velkému zašpinění. Nevěsty se často o šaty tak bojí, že si ani naplno neužijí vlastní svatební den. Pokud k poničení dojde, při vrácení vám navíc naúčtují nemilou pokutu, která pocit z celé služby ještě zhorší. 

Naopak pokud si šaty zakoupíte, tak se o ně nemusíte strachovat a můžete si užít svůj svatební den naplno. Po svatbě můžete šaty nechat vyčistit a za sníženou cenu prodat, vrátí se vám tak část nákladů na jejich koupi. Šaty si také můžete nechat na památku jako připomínku svého velkého dne. V našem salonu prodáváme svatební šaty do 10 000 korun,“ vysvětluje Markéta Horáková, majitelka internetového obchodu Šaty za hubičku.  

Srovnání cen vlastních šatů a půjčovného

 

Šaty z půjčovny

Vlastní šaty od Šaty za hubičku

Pořizovací cena (průměr)

8 000 – 15 000 Kč

5800 - 9900 Kč

Kolik dnů máte šaty k dispozici

3 až 4 dny

neomezeně

 

Zkouška šatů je základ

Jak probíhá zkouška šatů v salonu internetového obchodu Šaty za hubičku

Nevěsta si prohlédne všechny šaty a vybere modely, které chce vyzkoušet. Na prvních šatech zjistíme vhodnou velikost, určíme správnou velikost spodničky a poté zkoušíme a vybíráme favority, ve kterých se cítí nejlépe. Standardně vybereme 2 až 3 favority, které v závěru zkoušky vyzkoušíme znovu. K vybraným šatům dále sladíme závoj a svatební tenisky. 

Na zkoušku s sebou vezměte ideálně jednoho až dva poradce. Pokud vezmete poradců více, připravte se na to, že každý má jiný styl a vy obdržíte tolik různých názorů na každý model, že si pravděpodobně ani nebudete schopná vybrat. Doporučujeme si obléknout tělové nebo bílé spodní prádlo a přinést svatební boty.

Dolaďte své šaty do dokonalosti

Ani ty nejkrásnější svatební šaty nepůsobí dokonalým dojmem bez skvělých doplňků. A mezi ty zdaleka nejdůležitější patří svatební boty. Myslete na to, že v nich budete muset strávit i více než 15 hodin aktivního času. Proto hledejte modely na základě vzhledu, ale vždy nakonec upřednostněte pohodlí. Chytrým řešením se pro pořád více a více nevěst stávají svatební tenisky. Vypadají totiž elegantně a zároveň se postarají o bezkonkurenční pohodlí vašich „nevěstovských nožiček“. Že si tímto nekonvenčním řešením nejste jista? Zjistěte, zda se svatební tenisky hodí i pro vaši svatbu.   

Tradiční výsadou nevěst je i závoj ladící ke svatebním šatům. Je zcela na vás, zda si ho oblečete i vy nebo raději dáte přednost jiným doplňkům, jako čelenkám či květinovým věnečkům. Pokud ale závoj zvolíte, dolaďte ho stylově k šatům. Jsou-li například na šatech vyšívané vzory, měly by se objevit i na závoji. Jednoduché šaty zas doplňte o jednoduchý závoj