Svatební bible: Kde, kdy a jak?

Termín svatby

Rady odborníka: Základem úspěšné svatby je domluva snoubenců o tom, jaký má svatební den být. A pak se domluvit na tom, kdo se bude přípravami zabývat. Pokud se organizace účastní až moc lidí, může se z toho stát chaos,“ říká svatební koordinátorka, Jana Sedláková.

Je pouze málo datumů, které si můžete zcela svobodně vybrat jako datum velké změny ve svém životě. Proto termín svatby vybírejte pečlivě – budete si ho (muset) pamatovat do konce svého života.

Oblíbené jsou soboty od května do října

Mnoho snoubenců si vybírá termín svatby podle toho, aby si oslavu mohli užít v teplém počasí, ale zároveň aby teplo neubíjelo svatebčany a neroztápělo svatební koláčky. Ideální jsou proto měsíce květen, červen, září nebo začátek října. Nikdo však netvrdí, že svatba v prosinci nebo únoru nebude stejně magická.

TIP: Podle slov odborníků je dobré vyhýbat se svatbám o Vánocích nebo Velikonocích. Mnoho hostů chce tento čas roku trávit doma se svými nejbližšími.  

Doporučení pro výběr termínu svatby:

  • Domluvte se s nejbližšími

Ještě před potvrzením data svatby si promluvte se svými rodiči, sourozenci, nejbližšími přáteli a všemi, kteří na svatbě nesmí chybět.

  • Ověřte si dostupnost místa pro obřad a hostinu

Pokud už víte, kde se chcete vzít nebo mít hostinu, určitě si dopředu ověřte, zda je váš datum dostupný. Nezapomeňte, že někdy je potřeba udělat rezervaci i rok (nebo více) dopředu.  

  • Ať nikdo klíčový nechybí

Už roky sníte o tom, že na svatbě vám zahraje třeba kapela, kterou milujete? Pak na ně s potvrzením termínu své svatby počkejte a vše s předstihem domluvte.

Co říkají na termín svatby hvězdy?

„Zrození svého manželství“ však nemusíte pojmout pouze prakticky. Vyberte si datum, kterému budou nakloněné i hvězdy a pro vaše manželství se tak stane něčím výjimečným.

Co na datum svatby říkají hvězdy

Při výběru termínu byste se podle astrologie měli řídit těmito pravidly:

  • Ideální je termín hned po novu. Měsíc v novu totiž představuje nový začátek, pozitivní energii a emocionální lehkost. Úplněk naopak předznamenává konce, uzavírání nebo únavu.
  • Ujistěte se, že Merkur a Venuše nejsou v „retrográdním postavení“. Tedy že tyto planety lidsky řečeno „necouvají“. Období retrográdního Merkuru totiž přináší zmatky a chaos, můžeme být roztržití anebo dělat ukvapené závěry. Couvající Venuše přináší zhoršení vztahů a nepochopení.

TIP: Pokud si chcete být stoprocentně jisti správným termínem, nechte si udělat i podrobné astrologické nebo numerologické rozbory u odborníka.  

Místo pro hostinu

Svatební hostina

Výběr místa hostiny je jedno z největších rozhodnutí, jaké v rámci svatebních příprav uděláte. Postupujte proto pečlivě a s velkým předstihem.

Podle čeho vybírat místo pro hostinu?

 Podle počtu hostů

Může vám to totiž ušetřit hodně hádek a nespokojenosti. Kapacita totiž hraje klíčovou roli v tom, koho budete moct na hostinu pozvat. Volte raději větší než menší prostory, ať máte prostor ke změnám či improvizaci.

Podle rozpočtu

I když ještě rozpočet není pevně stanoven, přibližný odhad byste už měli mít. A místo hostiny v něm sehraje velkou roli. Proto kombinujte, přemýšlejte a buďte k sobě v tomto bodě naprosto upřímní.   

Podle vybavenosti

Místo, které nabízí vlastní židle a stoly nebo dokonce přípravu cateringu bude na první pohled mnohem dražší než to, kde si budete muset vše zařídit sami. Proto si zapište všechny detaily na papír a srovnávejte.

 Podle stylu svatby

Sníte o boho svatbě v přírodním prostředí? Pak se poohlédněte po hezké stodole nebo mlýnu, který má velkou terasu a místo k sezení třeba i na trávě. Představujete-li si „princeznovskou“ svatbu, zarezervujte si pro hostinu spíše prostory zámečku a v případě, že milujete glamour styl, dopřejte si třeba prostory luxusní restaurace.   

Jak si vybrat styl svatby

Styl svatby

Ujasnění stylu svatby hned na začátku pomáhá snoubencům předcházet nedorozuměním a „naladit se na stejnou vlnu“. Dnes mají totiž nespočet možností, jak svou svatbu pojmout. Nabízí se třeba (ne)formální, zahradní či romantický styl stejně jako vintage, boho, folklór a mnoho dalších.

Zamyslete se tedy nad tím, co vás jako pár charakterizuje, jak jste se poznali, jaké máte společné zájmy, oblíbené barvy nebo jaký styl máte nejraději?

Možná zjistíte, že byste chtěli svatbu v moderním cestovatelském stylu nebo že by se pro vás skvěle hodila tradiční venkovská veselka. K tomuto stylu pak budete přizpůsobovat i všechna další rozhodnutí, jako je styl svatebních šatů, barvy výzdoby nebo typ svatebního menu.