Svatební bible: Rozplánujte si svatební rozpočet
Zapomeňme na chvíli na romantické scénáře, obřady na exotické pláži, stovku bílých holubic, gigantické svatební dorty ve tvaru srdce nebo šaty s vlečkou kam až oko dohlédne. Při stanovování rozpočtu je potřeba mít jasnou představu o tom, co si snoubenci mohou dovolit a co už je přes jejich možnosti. Sedněte si nad svatební plánovač a domluvte se:
- kdo všechno se bude na svatbě finančně podílet (za ubytování zaplatí rodiče, babička koupí svatební šaty atd.),
- jaký obnos můžete s ohledem na své příjmy utratit,
- zda chcete čerpat i ze svých dlouhodobých úspor.
Poté si vypište vše, za co budete muset zaplatit. Nezapomínejte, že nepůjde pouze o jídlo, oblečení a výzdobu. Počítat byste měli i s náklady na svatební cestu, snubní prsteny či drobnosti pro hosty.
Tip od odborníka: „Pokud na velkou a honosnou svatbu nemáte, neplánujte ji. Nadělat si dluhy kvůli svému svatebnímu dnu není nejlepší cesta, jak začít nový společný život. Někdy je lepší zorganizovat malý oběd v kruhu nejbližší rodiny než půjčovat si na ceremonii, která vás kvůli své nákladnost bude stresovat třeba celý rok předem a několik let poté,“ tvrdí Matúš Vasiljev, finanční a investiční poradce.
Jak vypadá typické rozložení svatebního rozpočtu na jednotlivé položky
Pamatujte, že u vás může jít i o jiný graf. Pokud trváte na opravdu luxusních šatech, dřevěných pozvánkách nebo třeba exotických květinách, budete tomu muset svůj rozpočet přizpůsobit.
6 tipů, jak svatební finance zvládnout v pohodě
- Začněte každý měsíc šetřit hned po zásnubách. Za rok můžete mít na účtu hezkou sumičku.
- Otevřete si účet pouze pro svatební výdaje. Budete se lépe orientovat a mít vše černé na bílém.
- Hledejte výhodné nabídky (třeba slevy na alko a nealko atd) a vše si chystejte s předstihem. Nákupy na poslední chvíli se většinou prodraží.
- Místo tradiční hostiny uspořádejte podvečerní raut se švédskými stoly.
- Zvolte si netradiční termín svatby. Během méně frekventovaných víkendů nebo v pracovním týdnu se často snižují ceny pronájmu, výzdoby nebo programu.
- O svatební účes, nehty či líčení požádejte šikovné kamarádky. I při těchto položkách se dá hodně ušetřit.
Ze svatby se něco vrátí
I když se na toto téma často nemluví, ze svatby se novomanželům vždy „něco vrátí“, ať už jde o peněžní hotovost od rodiny nebo svatební dary. Pokud vás svatba stojí hodně a přejete si něco z ní pokrýt touto cestou, nebojte se to rodině a přátelům taktně naznačit – třeba při otázkách o svatebních darech nebo rozesílání pozvánek.
Je dobrým zvykem věnovat novomanželům do obálky přibližnou sumu, kterou jste na nich na svatbě „utratili“ a ještě něco málo navíc. Jídlo většinou stojí kolem 1 000 korun plus nápoje, tedy většina hostů by vám měla do obálky dát zhruba 1 500 až 2 000 korun.
Pokud zvete 50 hostů, počítat můžete s obnosem kolem 70 až 100 tisíc korun.