Svatební bible: Svatební oznámení, vše co potřebujete vědět

Příprava svatebního oznámení je milou povinností všech snoubenců. Nejedná se však pouze o další svatební formalitu, ale první oficiální kontakt s vašimi svatebními hosty. Dejte si proto záležet, aby svatební oznámení odráželo styl a atmosféru vaší svatby.

Kdy svatební oznámení rozeslat

Než se pustíte do přípravy svatebního oznámení, rozmyslete si, zda hosty informujete o datu svatby nejdříve neformálně dopředu nebo až prostřednictvím oficiálního svatebního oznámení.

Velmi oblíbený způsob neformálního pozvání jsou kartičky „save the date“. Nejčastěji mají podobu společné fotky s krátkým textem, kde je uveden datum svatby a srdečné pozvání na Váš velký den. „Save the date“ se tradičně posílá ¾ roku dopředu a poskytne tak svatebčanům dostatek času, aby si naplánovali potřebné volno. Tuto kartičku můžete zaslat poštou nebo jednoduše e-mailem.

Svatební oznámení se tradičně předává dva měsíce před svatbou. Pokud však plánujete pozvání pouze prostřednictvím svatebního oznámení, doporučujeme ho rozeslat i půl roku dopředu.  

Komu svatební oznámení dát

Svatební oznámení zašlete každému, kdo má být součástí Vašeho velkého dne. Pokud se chystáte část rodiny pozvat pouze na obřad nebo večerní zábavu, nezapomeňte tomu svatební oznámení přizpůsobit a jasně specifikovat, na jakou část svatby jsou hosté pozvání.

Koupit na internetu nebo ručně vyrobit?

Pokud nechcete výběru svatebního oznámení věnovat příliš času, využijte profesionální agentury nebo tiskárny. Agentury nabízí velké množství šablon a můžete si snadno vybrat design oznámení, barevnost, text i písmo. Vše si přizpůsobíte Vašemu stylu a takové oznámení Vás bude stát od 20 do 70 Kč/kus. Vyhotovení trvá 1-2 týdny.

Pokud však alespoň trochu umíte pracovat s počítačem a nebojíte se experimentovat, zkuste si tvorbu klidně i sami.

Tip: Pro výrobu oznámení můžete použít online editační nástroj Canva, který je velmi intuitivní, jednoduchý a poskytne vám množství předpřipravených šablon. Použít můžete i alternativy, jako jsou programy Snappa nebo Crello.

Co musí obsahovat svatební oznámení:

  • Jména snoubenců
  • Datum svatby včetně roku
  • Čas obřadu
  • Místo obřadu
  • Pokud zvete hosty pouze na konkrétní část svatby (obřad, večerní zábava) můžete tuto informaci sdělit pomocí dodatku

Velmi často je také součástí oznámení vtipně napsaný dodatek, ve kterém informujete hosty, ať nekupují žádné věcné dary, ale spíše Vám přispějí na společné bydlení, svatební cestu, apod… na tuto informaci nezapomeňte, ať nedostanete 3 sady hrnců, které ve skutečnosti nepotřebujete 😊.