Svatební bible: Výběr svatebních prstýnků

Svůj svatební prstýnek budete nosit po celý svůj život. Proto vsaďte na nestárnoucí střihy a drahé kovy, které často nosíte a hodí se k vaší stávající sbírce šperků. Výběr prstýnku můžete rozdělit do těchto kroků:

Vyberte si typ drahého kovu

Nejdříve se rozhodněte, jaký kov zvolíte. Nejčastěji se svatební prsteny vyrábí z těchto materiálů:

  • Bílé, růžové nebo žluté zlato
  • Stříbro
  • Platina
  • Nerezová ocel
  • Titan 

Pokud již předem víte, že si budete přát gravírování, zvolte spíše měkčí kov jako je zlato. Ocel se gravíruje poměrně obtížně.

Budete prstýnky nosit denně?

Toto je jedna z nejdůležitějších otázek, kterou byste si měla před výběrem prstýnků položit. Né každému je denní nošení prstýnků a šperků příjemné. Důvodů je mnoho: někteří lidé na rukou nic nesenesou, jiným nošení šperků neumožňuje jejich povolání. Také se najdou lidé, kterým tato zvyklost není příliš po chuti. 

Pokud tedy prstýnky neplánujete nosit denně, zvolte levnější variantu a na prstýncích ušetřete. 

Pokud však patříte mezi pár, který bude prstýnky denně nosit, nebojte se do šperku zainvestovat. Prsten přeci jen odráží Váš vztah a lásku k druhému. Při výběru stylu především zohledněte svůj životní styl a každodenní aktivity.

Stanovte si rozpočet

Když už víte, jaký materiál preferujete a jak často budete prstýnky nosit, nezbývá než stanovit rozpočet. Mezi nejlevnější materiály patří chirurgická ocel a titan. Prstýnky z těchto materiálů můžete pořídit od pár stovek do 4 - 6 000 Kč. Prstýnky ze zlata se pohybují od 5000 Kč do 20 000 Kč. Malinko dražší bývá bílé zlato. Pokud hledáte něco neotřelého, zkombinujte více barev. Velmi populární je v posledních letech kombinace bílého a růžového zlata. Nejdražším kovem je platina. Prstýnky z tohoto materiálu mohou stát desetitisíce až statisíce a hodí se pouze pro páry, které plánují prstýnky nosit na denním pořádku. Ceny uvedené v článku jsou orientační.

Vyberte správnou velikost 

Výběr správné velikosti prstýnku je tak trochu oříšek, proto si při výběru nechte poradit od zkušeného zlatníka. Prstýnek by Vám neměl být příliš těsný, ale ani příliš volný. Zejména u žen se v průběhu života více mění tělesné proporce, proto je dobré, aby prstýnek nebyl příliš na těsno. Se změnami váhy a nateklými prsty se ženy potýkají nejčastěji v průběhu těhotenství, proto vybírejte pečlivě. 

Při výběru také zvažte tloušťku vybraných prstýnků. Tenké kroužky se občas zařezávají do prstů a snáze se deformují při každodenních činnostech.Silnější kroužky jsou proto odolnější a vydrží déle. 

Objednete prstýnky včas

Pokud plánujete svatbu v průběhu léta, doporučujeme prstýnky vybírat začátkem roku. Prstýnky se novomanželům vyrábí na míru a v hlavní sezóně může zhotovení trvat i několik měsíců, proto s výběrem prstýnků neotálejte.

Tip: Svatební prstýnek si můžete se svou drahou polovičkou nechat i vytetovat. Bude tak symbolizovat opravdu nesmazatelné pouto a vyjde vás to levněji než klasické zlaté prsteny.